wtorek, 27 listopada 2012

Kolor ma znaczenie...


Dzisiaj trochę inny post. Postanowiłem, że poza stylizacjami będę zamieszczał porady a przynajmniej się o to postaram. Może nie każdy zdaję sobie sprawę jak wielką siłę ma kolor. Doskonalę wiedzą o tym specjaliści od PR i reklamy. To właśnie kolor sprawia, że jeden produkt bardziej przykuje naszą uwagę a drugi o identycznej jakości będzie niemal niezauważalny. Najlepszy przykład to billboard: im bardziej kolorowy i umiejętnie dobrane na nim barwy tym bardziej przykuwa uwagę. Dopiero w następnej kolejności zwrócimy uwagę na tekst. Kolor to ważny punkt także w polityce. Zwłaszcza podczas kampanii wyborczej. Niedawno oczy całego świata skierowane były na USA za sprawą wyborów prezydenckich. W państwie amerykańskim wizerunek jest niezwykle ważny. Dobrze dobrany kolor krawata, odpowiedni odcień garnituru to elementy na których kandydat\\ może wiele zyskać zwłaszcza w bezpośrednim starciu z kontrkandydatem, który dał plamę.  O kolorze zawsze mówi się przy okazji nowego sezonu. Zauważcie, że dużo częściej mówi się o tym jaki kolor będzie modny w nadchodzącym sezonie niż  o popularności motywu, tkaniny, kroju etc. To tylko kilka przykładów, aby pokazać wam co znaczy kolor.  Poniżej więcej o znaczeniu...
 


Znaczenie kolorów:

ZIELONY Głównymi znaczeniami koloru zielonego to równowaga. Od dawna wiadomo, że przebywanie wśród zieleni uspokaja i regeneruje siły witalne.
Osoby lubiące kolor zielony to ludzie towarzyscy i przyjaźni, bezkonfliktowi, stali w uczuciach i ceniący spokój. Lubią stałe związki i stabilizację. Jasna zieleń oznacza wierność i lojalność w stosunku do partnera. Pierwotnym i najbardziej chyba znanym symbolem nadziei jest kolor zielony. harmonia, natura i uczucie spełnienia. Zieleń to oczywiście wiosna oraz Święta Wielkanocne - symbol powrotu do życia - zmartwychwstania duchowego i regeneracji sił fizycznych.

CZARNY: W potocznym języku używamy często fraz: czarna rozpacz, czarny dzień, widzę to w czarnych kolorach. A co oznacza kolor czarny? Powyższe stwierdzenia mogą sugerować odpowiedź: smutek, nostalgia, samotność, izolacja i depresja. Mimo to czarny kolor w modzie ma stałe miejsce jako uniwersalny i pasujący niemal do każdej okazji kolor.

CZERWONY: Kolor czerwony to rozbudzenie i energia. Symbolizuje miłość. Oznaczać może również negatywne uczucia: agresję, wściekłość.
Inne znaczenia to impulsywność, odwaga, niecierpliwość, porywczość. Osoba, która lubi kolor czerwony, oprócz cech pozytywnych, które symbolizuje czerwony, może cechować się egocentryzmem i niecierpliwością.

NIEBIESKI: Kolor niebieski oznacza duchowość, religijność, sztukę, kulturę, filozofię, chęć do życia. Kolor granatowy to negatywy powyższych cech. Kolor niebieski symbolizuje powściągliwość, powagę i nieśmiałość. Kolor niebieski oznaczać może też wrażliwość i lojalność.

ŻÓŁTY: Żółty to kolor słoneczny. Oznacza mądrość, aktywność umysłową, twórczość, rozsądek. Symbolizuje sławę, żartobliwość, wielkość, ale również chorobę, zdradliwość, nieśmiałość, niezdecydowanie oraz nadwrażliwość.

POMARAŃCZOWY: Kolor pomarańczowy to wyzwolenie od nałogów i słabości, optymizm i pobudzenie, przedsiębiorczość, ambicja. Kolor pomarańczowy to także symbol ognia, płomieni, pożaru i energii.

BRĄZOWY: Brak wiary w siebie, poczucie zagrożenia - takie znaczenie przypisuje się kolorowi brązowemu. Symbolizuje też nudę i zwyczajność oraz przeciętność intelektualną. Może oznaczać materializm w złym tego słowa znaczeniu.

FIOLETOWY: Fiolet to symbol poszukiwania, wolności i przestrzeni. Osoby lubiące fiolet cechuje zamiłowanie do piękna, powaga, odpowiedzialność, tajemniczość i intuicja. Kolor symbolizuje też rzeczy nadprzyrodzone, jasnowidzenie. Innym znaczeniem koloru fioletowego jest też doskonała miłość.

3 komentarze:

 1. Nigdy się nad tym niezastanawiałam ! Teraz będzie inaczej. Super :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny tekst, nie zwracałem nigdy na to uwagi a faktycznie ma znaczenie. Tylko jaki kolor wybrać skoro każdy ma pozytywne znaczenie?

  pozdr
  menopinions.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie "uważałem na kolory" a tu takie coś :) faktycznie w szafie mam wiele czarnego, szarego. Staram się kolorować szafę, ale różnie mi wychodzi, no bo ten... czarny to on taki uniwersalny i pasuje do wszystkiego hehe.

  OdpowiedzUsuń